70 ÉVES A GIMNÁZIUMUNK
Szerző: CBG - Dátum: 2016-11-29
Kiállításmegnyitó, teremavató, szavalóverseny és jubileumi műsor az évforduló jegyében
„A míveletlen föld csak gazt terem;
A lélek is csak ugy emelkedik
A józanság tisztább világához,
Ha a tudományok és isméretek
Tárából gazdag zsákmányt gyűjt magának.” (Berzsenyi Dániel)
Iskolánk, a Celldömölki Berzsenyi Dániel Gimnázium idén ünnepli alapításának 70. évfordulóját. Ahogy egy család jeles alkalmakor, úgy egy iskola ünnepénél is összesűrűsödnek az események. Rendhagyóan indult a tanév is, hiszen a tanévnyitóval együtt téravatót is tarthattunk az iskola előtt városunk önkrmányzatának köszönhetően. Október elején pedig birtokba vehettük a pályázati forrásból létesített új műfüves sportpályát. November harmadik hetében aztán egyik történés a másikat követte. A jubileumi programsorozat első állomásaként november 17-én a Kemenesaljai Művelődési Központ és Könyvtár előcsarnokában lezajlott a 70 év - 70 kép címet viselő kiállítás megnyitója. Németh S. Katalin, berzsenyis öregdiák, az irodalomtudományok kandidátusa ajánlotta a közönség figyelmébe a képeket. Érdekes volt megtudni, hogy régen hol és hogyan tanultak a gimnázium diákjai. Jó nézegetni a sok képet, melyeken akár nagyszüleinket is felfedezhetjük.
Másnap, 18-án iskolánk új, humán szaktantermet avathatott, mely Szente Imre nevét viseli. A tantermet a most 94 éves Szente Imréről, iskolánk egykori tanáráról, a finnek nemzeti eposzának, a Kalevalának fordítójáról neveztük el. A műsor egy Szente Imre által fordított Kalevala-részlettel indult, mely a vers születéséről és annak továbbadásáról szól. Ezután beszédet hallhattunk Kuthi Mártától, iskolánk öregdiákjától, a Kemenesaljai Művelődési Központ és Könyvtár egykori igazgatójától, a tanár úr személyes ismerősétől, aki Szentét a „nagybetűs tanár” elnevezéssel méltatta. Általa kicsit közelebbről is megismerhettük Szente tanár úr életét. Megtudhattuk róla, hogy élete első 18 évét Celldömölkön töltötte, a gimnázium első végzős osztályában érettségizett, végzettsége: latin-magyar, később még angol-orosz szakos tanár, aki az összes fontosabb próza- és versrészletet fejből tudta. 1956-ban elhagyta az országot, ’67-ben finnugor tudományokból doktorált, ’68-tól magyart tanított egy finnországi egyetemen, majd 1980-tól a stockholmi tanárképző főiskolán oktatott, és azóta Svédországban él. Kuthi Márta tanítványként nem ismerhette a tanár urat, de egy, a Kemenesaljai Baráti Kör által szervezett kiránduláson találkozhatott vele. Az avató ünnepélyt iskolánk tanárai és diákjai mellett többen is megtisztelték jelenlétükkel, ugyanis a Berzsenyi és kora szavalóverseny is ekkor zajlott. Ezen a helyi és környékbeli általános iskolások mérettették meg magukat.
A Berzsenyi 70 csúcspontja volt 19-én az a jubileumi ünnepség, melynek szintén a KMKK adott otthont. Az eseményen megemlékeztünk iskolánk azon tanárairól, igazgatóiról és diákjairól, akik már nem ünnepelhettek velünk. Rendezvényünket megtisztelte jelenlétével Ágh Péter országgyűlési képviselő, Majthényi László, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke, Fehér László, Celldömölk polgármestere, Gecse József, járási hivatalvezető, Fodor István és Rozmán László tankerületi igazgatók. Az ünnepi beszédek mellett sokszínű műsort láthattak az érdeklődők: modern balettet, több zenei produkciót, szavalatot. A színes műsor érdekessége az volt, hogy három kivétellel a sok-sok szereplő mindegyike az iskola jelenlegi és régi diákja volt. Zárásként iskolánk egykori énekkarosai a mostani énekkarral együtt énekelték el Berzsenyi sorait: Messze setétedik már a Ság teteje. Nagyon izgalmas volt, hogy a finálé során majdnem mindenki a színpadra ment, aki együtt ünnepelt, s konfettizápor közepette egy közös kép is készült rólunk.
Fantasztikus érzés volt együtt ünnepelni s egy olyan iskolába járni, amely ilyen nagy múlttal rendelkezik!
Horváth Florencia Dorina 9.A osztály